İmplant

31 Ağustos 2020 0 Comments

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar verilmez. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

İmplant Tedavisi

İmplantın avantajları nelerdir?Dental implantlar; diş eksikliğini tedavi etmek için geleneksel köprü restorasyonların yerine kullanılabilir. Bu uygulamalarda komşu dişlerin kesilmesi önlenir. Dolayısıyla implant; komşu dişlerin mine tabakasının korunmasını sağlar, komşu dişlerin ömrü uzamış olur.Çoklu diş eksikliklerinde; hareketli, hastanın isteğiyle ağızdan çıkarabildiği protezler tedavi seçeneklerinden biridir. Fakat zamanla bu protezler çene kemiğine basınç uygulayarak, kemiğin erimesine sebep olur. Bu durumda protezlerin eski uyumu bozulur. Uyumu bozulan hareketli protezler; ağrılara, vuruklara sebep olabilir. Ağızda çok hareketli hale gelebilir. İmplantlar sayesinde ağızdan hiç çıkmayan protezler yapılabilir. Ya da implantlarla hareketli protezler desteklenerek ağızda daha sabit kalması sağlanabilir.Tam dişsizlik durumlarında özellikle alt çenede ağızdan sürekli çıkmaya eğilimli hareketli protezleri, implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür.

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden önce detaylı muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay iyileşme süreci beklenir. Bazen dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılabilir. Dental implantla hasta güvenle gülebilir ve yemek yiyebilir.

Zirkonyum implantlar, titanyumdan yapılmış implantların direncini artırmak için yapılmış yeni kuşak implantlardır. Özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Titanyumdan dayanıklılık haricinde farkı yoktur.

Zirkonyum aynı zamanda diş kaplamasında da kullanılmaktadır.  Zirkonyum doğal dişe yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle dayanıklılık yanında estetik açıdan da kullanışlıdır. Aşınma yapmaz ve ağızda metal tadı bırakmaz. Zamanla renk değişikliğı oluşmaz. Vücuda zararı yoktur.